El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırığının Tedavisi   

Tedavi planlanırken kırığın kaymamış ve yerinde duruyor olması yada kemiğin yapısının bozulduğu, yerinden oynamış olup olmaması ortaya konur. Ayrıca hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hangi elinin etkilendiği, iş ve sosyal yaşamı, beraberinde başka yaralanmaların olup olmaması, el bileği ekleminde veya çevre eklemlerde kireçlenme gibi başka rahatsızlıkların olup olmaması gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Eğer kırık yerinden ayrılmamışsa ya da düzeltildikten sonra yerinde kalabiliyorsa bir alçı ya da atel ile tedavisi mümkündür. Eğer kırık ayrılmış ve yerine konamıyor ise ya da çok parçalıysa, eklem hattına uzanıyorsa cerrahi tedavi gerektirebilir. Ameliyatlı tedavide kırık yerine yerleştirildikten ve normal anatomik yapı oluşturulduktan sonra tespit olarak çeşitli çiviler, teller, vidalar, plaklar yada eksternal fiksatör denen cihazlar kullanılır.  Bazen eklem hattının tekrar düzeltilmesi ve kontrolü için el bileği artroskopisi gibi endoskopik yöntemler kullanılabilir. Doktor her hastanın özelliğine göre ve kırığın karakterine göre en uygun tedaviyi seçmeye çalışır. Çok parçalanmış, ezilmiş ya da kemik kaybıyla giden yüksek enerjili travmalarda kırık düzeltildikten sonra yapıda kemik eksiklikleri olabilir. Böyle durumlarda değişik kemik yamaları (kemik greftleri) gerekebilir. Bu durumda ya vücudun başka bir yerinden kemik alınarak eksiklikler giderilmekte ya da değişik kemik greftleri veya kemik benzeri ürünler kullanılmaktadır. Beraberinde eğer elde veya parmaklarda başka bir problem yoksa, el bileği kırığı iyileşirken bir an önce parmakların hareketinin sağlanması çok önemlidir. Eğer parmakların hareketinin üzerinde durulmazsa ciddi parmak hareket kısıtlılıkları olup el fonksiyonları bozulabilir. Bu nedenlerle kırık ne şekilde ve hangi tedavi yöntemiyle tedavi edilirse edilsin hem parmakların hem de kırılan el bileğinin doğru rehabilitasyonu şarttır. Radyolojik görüntüler kusursuz, çok iyi olmasına rağmen kalıcı sakatlıkların gelişmesi nadir görülen hatalardan biri değildir.

 

Ameliyat Sonrası Bakım:

Ameliyat sonrası program ameliyatınızı yapan doktorun önerileri doğrultusunda planlanır. Tüm bu yaklaşımın amacı el bileği kırığından sonra mümkün olan en kısa zamanda hareketli, güçlü ve tam fonksiyonlu bir bilekle günlük yaşama tam geri dönmeyi sağlamaktır.

Şişliği azaltmak için yada oluşmamasını sağlamak için el, kalp seviyesinin üzerinde tutulur. Ameliyat sonrası birkaç gün bu pozisyona hem gündüz hem gece dikkat edilir. Hastalara, ellerini yanlarında sallayacak şekilde uzun süre tutmamaları gerektiği anlatılır. Doğru pozisyon; oturur durumdayken yanına iki yada üç yastık yerleştirip, yastığın üzerine dirseğini koyup elini yukarıya doğru tutmak ve elin kalpten daha yukarıda durmasını sağlamaktır. Yatarken de yanına bir-iki yastık koyup, elinibu yastıkların üzerine yerleştirmesini öğretmek amaç olmalıdır. Dışarı çıkıldığı zaman etkilenen tarafı bir boyun askısının içinde taşımak tavsiye edilir. Uzun süre askıda taşınan tarafta omuz ve dirsek sertliği gelişmesini engellemek için omuz ve dirseğe yönelik egzersizler vermek gerekir.

Parmaklarda sertlik gelişmesini engellemek için bir an önce harekete başlanması gerekir.

Buz inflamasyonu azaltır. Buz kullanarak yapılan soğuk uygulama ağrıyı azaltır. Buz yada soğuk jel paketlerinin günde 3 –  5 defa her seferinde10 – 15 dakika olacak şekilde uygulanması gerekir.

Bazen fizik tedavi yöntemlerine başvurup, rehabilitasyon programlarına alınması gerekebilir.

 

Doktorsitesi.com

Eftal GÜDEMEZ

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Güzelbahçe Sokak No.20 Nişantaşı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 444 3 777
Koç Üniversitesi Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Davutpaşa Caddesi No.4 Topkapı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 850 250 8 250 +90 444 3 777 | +90 532 393 85 84