Doğumsal Anomaliler

Doğumsal Anomaliler - El Cerrahisi ve mikrocerrahi - Prof.Dr.Eftal GüdemezNormalden daha farklı görünüşte olan ellerle doğan bebeklerin doğumsal (konjenital) el anomalileri var demektir. En sık görülen konjenital el anomalisi yapışık parmaktır (sindaktili).

Tüm yeni doğan bebeklerin

EN SIK GÖRÜLEN EL ANOMALİLERİ

 

Yapışık Parmak (Sindaktili):En sık görülenlerden biridir. Olguların %50’sinde her iki elde birden görülür. Parmaklar arası boydan boya tam olarak yapışık olabileceği gibi sadece bir kısmı
yapışık olabilir. Yapışıklık tırnaktan başlayıp sadece deri ve yumuşak dokuları ilgilendirebilir veya parmak kemiklerinin yapışık olduğu kompleks formlar görülebilir. En sık orta ve yüzük parmaklar arasında daha sonra yüzük ve küçük parmaklar arasında görülür. Yapışık parmak anomalisi kozmetik olarak rahatsızlık vermesinden başka parmakların fonksiyonunu bozabilir veya çocuk büyüdükçe parmaklarda eğrilikler, deformasyonlar yaratabilir. Tedavisi genellikle cerrahidir. Parmakların ameliyatla ayrılması çoğunlukla 1 yaş civarı yapılır. İkiden fazla parmak arasında yapışıklık varsa tüm parmakların ayrılması için birden fazla ameliyat gerekebilir. Okul çağından önce tüm ameliyatların bitmesi gerekir.

 

Fazla Parmak (Polidaktili): Başparmakta, küçük parmakta veya aradaki parmaklarda olabilir. Kalıtsal özellik gösterebilir. Başparmak bir elin en önemli parmağı olduğu, elin yaptığı işin %50’den fazlasını teşkil ettiği için başparmağın birden fazla olması elin fonksiyonunu daha çok etkiler. İki başparmak birbirinin simetriği olabilir, birisi daha küçük veya normalden uzun olabilir. Amaç normal bir başparmak oluşturmaktır. Başparmağın doğal yakalama ve kavrama gibi fonksiyonları gelişmeden yani 6-12 ay arasında ameliyatın yapılması gerekir. Küçük parmağın iki tane olması beyaz ırkta daha nadirdir. Bir parmak gibi veya küçük sallanan bir parça şeklinde olabilir.

 

Az Gelişmiş veya Hiç Oluşmamış Başparmak: Başparmak hafif az gelişmiş halde, belirgin küçük ve zayıf bir şekilde görülebileceği gibi tamamen başparmaksız bir el de olabilir. Bu anomalinin özelliği başka sistemlerin de etkileneceği sendromlarla birlikte görülebilme olasılığıdır. Zaten diğer tüm el anomalilerinde de genel vücut taraması yapılması gerekmesine rağmen bu anomalide özellikle iskelet, kalp, kan, sindirim ve solunum sistemlerinin mutlaka araştırılması gerekir. Tedavide amaç çalışan, iş gören bir başparmak oluşturabilmektir. Zayıf ve az gelişmiş başparmak, değişik yumuşak veya kemik doku ameliyatları ile, tendon transferleri ile güçlendirilmeye çalışılır. Eğer hiç başparmak yoksa, işaret parmağı pollisizasyon denen ameliyatla başparmak haline getirilir. Ameliyatın en ideal zamanı, yine başparmağın normal kullanımı ve gelişiminin devamı için 6-12 ay arasıdır.

 

Kısa Parmak (Brakidaktili): Parmaklardan birinin veya birkaçının, parmak kemiklerinden veya tarak kemiklerinden kısa olmasına bağlı görülen bir doğumsal anomalidir. Sadece bu şekilde tek başına görülebileceği gibi ciddi sendrom veya kromozomal anomaliler de eşlik edebilir. Kısa parmaklar birbirlerine yapışık olabilir. Her kısa parmağın uzatılması söz konusu değildir. Amaç elin fonksiyonunu bozmak uğruna estetik kaygıları düzeltmek olmamalıdır. Eğer kısa parmaklar arasında yapışıklıklar varsa yine 1 yaş civarı açılıp bağımsız parmak hareketleri sağlanır. Eğer kısalıkla birlikte parmak kemiklerindeki şekil bozukluklarına bağlı eğrilikler de varsa söz konusu kemiklere yapılacak müdahalelerle parmaklardaki şekil bozuklukları düzeltilmeye çalışılır.

Leave a Reply

Doktorsitesi.com

Eftal GÜDEMEZ

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Güzelbahçe Sokak No.20 Nişantaşı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 444 3 777
Koç Üniversitesi Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Davutpaşa Caddesi No.4 Topkapı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 850 250 8 250 +90 444 3 777 | +90 532 393 85 84