Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı Nedir ?

Dupuytren Hastalığı avuç içi derisinin altındaki zarın anormal kalınlaşmasıdır. Avuç içinde sert oluşumların görülmesiyle kendisini gösterir. Bazı hastalarda derinin altında parmakları çeken sert bantlar oluşur. Bu bantlar parmakları yavaş yavaş zamanla avuç içine doğru çeker. Çoğunlukla parmaklar avuç içine doğru çekildikçe avuç içi derisi de katlantılar yaparak sertleşir.

Sebepleri Nelerdir ?

Dupuytren Hastalığı’nın sebebi bilinmemektedir ama etkilenen zarın içindeki biyokimyasal faktörlerin sorumlu olduğu gösterilmiştir. Bu hastalık genellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerde oluşur. Dünyada en fazla kuzey avrupa ülkelerinde görülmektedir. Dupuytren Hastalığı’na neden olan bir travma yada özel bir meslek uğraşısı ispat edilememiştir.

Şikayetler ve Bulgular Nelerdir ?

Genellikle avuç içinde küçük ve sert nodüllerin oluşmasıyla başlar. Bu nodüller sıklıkla cilde yapışıktır. Sonra bu nodüllerin yanına başka nodüller oluşarak zaman içerisinde gelişen bantlar parmaklara doğru ilerleyerek bir yada daha fazla parmağı avuç içine doğru çekmeye başlar. En fazla yüzük parmağı ve küçük parmak etkilenir. Bu bantlar yanlışlıkla tendon olarak değerlendirilir. Birçok durumda her iki el de etkilenir ama bir tanesi daha ileridir. Avuç içindeki bu sertlikler ve bantlar genellikle ağrı yapmazlar. Parmakları avuç içine çekmeye başladıktan sonra düz bir zemine elin tam açılamadığı fark edilir. Bu durum da günlük yaşamda elin yıkanması, eldiven giyilmesi, el sıkılması yada elin cebe sokulması sırasında ciddi zorluklar oluşturur. Hastalığın ilerleme hızı önceden ön görülemez. Bazı hastalarda avuç içindeki küçük sertlikler ve başlangıç bantları uzun yıllar aynı seviyede kalırken, bazı durumlarda parmakları kısa zamanda bükecek kadar kötüleşebilir. Genellikle ileri derce etkilenen ellerin, erken yaşta başlayan hastalıklar olduğu görülmüştür.

Doktorsitesi.com

Eftal GÜDEMEZ

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Güzelbahçe Sokak No.20 Nişantaşı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 444 3 777
Koç Üniversitesi Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Davutpaşa Caddesi No.4 Topkapı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 850 250 8 250 +90 444 3 777 | +90 532 393 85 84