El Bileği Artroskopisi

El Bileği Artroskopisi

El Bileği artroskopisi

El Bileği Artroskopisi Nedir?

Artroskopi, eklemlerin içini gözlemleyen, gerektiğinde çeşitli işlemler yapılmasını sağlayan, normal cerrahi işlemlere göre daha az zarar veren (minimal invaziv) bir ameliyat çeşididir. El bileği bir çok kemik ve bağdan oluşan vücudun en karmaşık eklemidir. El bileği artroskopisi bu işlemi yapan hekime, küçük delikler kullanılarak eklemin bir çok probleminin tanısının konmasına ve tedavisinin yapılmasına izin verir.

Son yıllarda diz ve omuzdan sonra artroskopinin üçüncü sıklıkta uygulandığı eklem el bileğidir. Açık ameliyata göre bu işlemde küçük giriş delikleri kullanıldığı ve daha az yumuşak dokuya zarar verildiği için artroskopi sonrası ağrı, şişlik ve eklem sertliği daha az; iyileşme daha hızlı olabilmektedir.

El Bileği Artroskopisi En Çok Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılmaktadır?

  • Günümüzde bazı el bileği ganglionlarının tedavisinde
  • Çeşitli artritik durumlarda
  • El bileğinin menisküsü de denilen triangüler fibrokartilaj kompleksi (TFKK) sorunlarının çözümünde
  • Eklem içi kırıklarının düzeltilmesi ve tespitinde

El Bileği Artroskopisi Ne Zaman Yapılır?

Bu işlem, söz konusu eklemi oluşturan kemiklerin kıkırdak yüzeylerini ve aralarındaki bağları net bir şekilde gözlemlemeye ve incelemeye izin verdiği için, bu yapıların devamlılıklarının tespiti, hasar durumu veya hastalıklarının ortaya konması ve tedavisinin yapılması ihtiyacı doğduğu zaman gündeme gelmektedir.

El bileğinde ağrı, şişlik, atlama hissi veya hareket kısıtlılığı olması eklemde bir sorun varlığını işaret edebilir.

El bileği artroskopisi yapılması söz konusu olduğunda küçük kesilerden özel ekipmanlar kullanılarak bu sorunları tetkik ve tedavi etmek mümkün olabilmektedir.

El Bileği artroskopisi
El Bileği artroskopisi
El Bileği artroskopisi

El Bileği Artroskopisi Nasıl Yapılır? 

Ucunda minik dijital kamera olan ince bir çubuk boru, küçük bir delikten ekleme yerleştirilir. Eklemin içi bir monitore yansıtılan görüntülerle incelenir. Başka deliklerden yerleştirilen özel ekipman ve aletlerle gerekli cerrahi işlem uygulanır. Eklem tuvaleti, yırtılmış olan bağların onarımı, kistlerin ve eklem farelerinin çıkarılması, kırıkların düzeltilmesi ve tespiti gibi ameliyatlar yapılabilir. Nadiren işlem sırasında küçük kesilerle açık cerrahi yapmak da gerekebilir.

RANDEVU VE TEDAVİ İÇİN:

444 3 777

Amerikan Hastanesi

GÖRÜŞ VE SORULARINIZ İÇİN;

info@eftalgudemez.com

mail atabilirsiniz

Doktorsitesi.com

Eftal GÜDEMEZ

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Güzelbahçe Sokak No.20 Nişantaşı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 444 3 777
Koç Üniversitesi Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Davutpaşa Caddesi No.4 Topkapı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 850 250 8 250 +90 444 3 777 | +90 532 393 85 84