Yanıklar

Yanıklar

yanık nedir nasıl tedavi edilir

Yanık Nasıl Meydana Gelir ?

Cilt sıcakla karşı karşıya kaldığı zaman zarar görebilir ve cilt hücreleri ölebilir. Sıcağın şiddetine ve sıcakla karşı karşıya kalma süresine göre yanığın etkilediği alanın büyüklüğü ve derinliği değişir. Eğer şiddetli bir yanık varsa tam kat deri hasarı oluşabilir. Hatta derinin altındaki dokular da etkilenebilir. Yanıklar sıcaktan başka aynı zamanda bazı kimyasal ürünlerle olan temaslarda veya soğuk temasında da oluşabilir.

Yanık Derecelendirmesi Nasıl Yapılır ?

Yanıklar tedavinin planlanması için etkilenen bölgenin kalınlığına göre derecelendirilir:

Birinci derece yanık         : Yüzeyel bir yanıktır, ciltte sadece kırmızılaşma olur.
İkinci derece yanık           : Deri kalınlığının bir kısmi yanmıştır. Cilt altında su toplanmaları görülür.
Üçüncü derece yanık        : Tam kat deri hasarı vardır. Cilt beyazdır, incedir ve kırılgandır.
Dördüncü derece yanık  : Üçüncü derece gibi tam kat deri hasarı olmakla birlikte deri altındaki dokular da (tendon, eklemler, kemik) zarar görmüştür.

1.derece yanık
1.derece yanık
2.derece yanık
2.derece yanık
1.derece yanık
1.derece yanık
2.derece yanık
2.derece yanık
3.derece yanık
3.derece yanık
1.derece yanık
1.derece yanık
3.derece yanık
3.derece yanık
yanık sonrası kontraktür
Yanık sonrası kontraktür

Yanıklarda Ne Çeşit Tedaviler Vardır ?

Temel ilk yardım prensipleri, elin yanığa neden olan sebebinin ortamdan uzaklaştırılması ve temiz tutulmasıdır. Esas tedavinin amacı ise elde enfeksiyon ve sertlik gibi erken ve uzun vadede görülebilecek problemlerin önlenmesidir. Tedavi yanığın kalınlığına ve ne kadar bölgeyi etkilediğine göre değişir. Eğer yanık çok büyük bölgeleri etkilediyse hastaneye yatırarak tedavi yapmak gerekebilir.

Birinci derece yanığın tedavisi:

Genelde ağrı kontrolü yapmayla kendi kendine iyileşen yüzeyel yanıklardır. 1-2 hafta içerisinde tamamen iyileşir.

İkinci derece yanığın tedavisi:

El ve önkol uygun bir pozisyonda atele alınarak dinlendirilir. Su toplaması olan yerler başta olmak üzere tüm yanık bölümü antiseptik yara bakım ürünleriyle temizlenir, pansuman yapılır. Eğer deri kaybı ve cilt altı dokularının açıkta kalması söz konusuysa lokal antibiyotikli ilaçlar kullanılması gerekebilir. Genellikle 2 – 3 hafta içerisinde yara iyileşmesi tamamlanır. Nadiren ikinci derece yanıklarda yanık ölü bölge çıkartılarak deri yaması yapılma ihtiyacı olabilir.

Üçüncü derece yanığın tedavisi:

Ölü deri ortamdan uzaklaştırılır ve eksik kalan yerlere cilt yamaları yapılır. Bu işlemin zamanlaması yanık bölgenin yerine ve büyüklüğüne göre değişir. Bazen ölü derinin mümkün olduğu kadar kısa zamanda tamamen çıkartılması ve yerine tam kat deri yaması uygulanması gerekebilir. Daha sonra el uygun bir şekilde atele alınır. Uygulanan deri yamaları iyileştikten sonra 2 – 3 hafta içerisinde elin foksiyonel iyileşmesini sağlamak için rehabilitasyon programına alınır. Üçüncü derece yanıklar iyileştikten sonra ciddi nedbe dokusu oluşumuna neden olabilirler.

Yanik tedavisi
Yanik tedavisi
Yanik tedavisi

Ek Cerrahi Tedaviye İhtiyacı Varmıdır ?

Çoğu yanık hastaları birden fazla ameliyat ihyacı gösterebilir. Bazı yanıklı ellerde aylar ve yıllar içerisinde kontraktür denilen sert deformite ve şekil bozuklukları gelişmesi ve bu kontraktürler için düzeltme ameliyatları söz konusu olabilir.

RANDEVU VE TEDAVİ İÇİN:

444 3 777

Amerikan Hastanesi

GÖRÜŞ VE SORULARINIZ İÇİN;

info@eftalgudemez.com

mail atabilirsiniz

Doktorsitesi.com

Eftal GÜDEMEZ

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Güzelbahçe Sokak No.20 Nişantaşı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 444 3 777
Koç Üniversitesi Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Ünitesi Davutpaşa Caddesi No.4 Topkapı , İstanbul – Türkiye
+90 (212) 3112000 | +90 850 250 8 250 +90 444 3 777 | +90 532 393 85 84